Materjalidest
 

Eesti Vabariigis kehtib Väärismetalltoodete seadus (RT I 2003,15,85; 2003,75,500; 2003 88,591; 2004,18,131), mis kehtestab väärismetalltootele kantavad kohustuslikud märgised - nimemärgis ja proovimärgis. 
Iga valmistaja (juveliir või tootmisettevõte) peab kandma oma nimemärgise oma toodangule ja iga maaletooja peab kandma oma nimemärgise igale tema poolt maale toodud väärismetalltootele, et oleks võimalik kindlaks teha, kui peaks esinema kliendi poolseid pretensioone. 
Nimemärgis pressitakse tootesse või süvistatakse laseriga. Nimemärgiseks võib olla täht, täheühend või sümbol (ka kaubamärk) tingimusel, et see on selgesti eristatav teistest Eestis kasutatavatest nimemärgistest. Kõik nimemärgised kantakse riiklikku registrisse.

Kuld

KuldKuld on kaunis ja igihaljas metall. See oli üks esimestest kaevandatavatest metallidest, kuna ta esineb tavaliselt oma loomulikus olekus 100% puhtana.

Puhas (100%) kuld on aga liiga pehme ja seda segatakse tavaliselt teiste metallidega (kullasulamid), et muuta see tugevamaks ja ehete jaoks kasutatavamaks. 
Metallid, mida segatakse puhta kullaga, annavad tulemuseks erinevad kulla varjundid: kollane, valge ja roosa.  

 Karaadid - Näitavad puhta kulla sisaldust metallis. Lühendina: K

 

 

 

 

Järgnevalt mõned faktorid, mis määravad ära kuldehte väärtuse:

KAAL: kulda müüakse kaalu - grammid(gr) või graanid(dwt), mida raskem on ese, seda suurem on tema kullasisaldus ja seda kallim ta on.

DISAIN: disaineri ehted on kallimad, eriti kui nad on ainulaadsed.

VIIMISTLUS: spetsiaalsed viimistlused nagu matt või karestatud viimistlus lisab kuldehtele hinda.

 

Hõbe

HõbeHõbe on kõige  peegeldavam ja taskukohane väärismetall. Puhas hõbe sisaldab 92.5% hõbedat ja  7.5% vaske

Vermel (Vermeil ing k) kullaga kaetud hõbe.

Märgistus- puhta hõbeda sisaldus:

  • USA - 925
  • Euroopa - 935
  • Prantsumaa - 800
  • Venemaa - 88 või 84

 

Plaatina

PlaatinaSelle grupi metallide hulka (PGM) kuuluvad 6 lähedalt seotud metallid: Plaatina, Pallaadium, Roodium, Ruteenium, Iridium ja Osmium.

Plaatina on sügav valge värviga. Ta on haruldasem, kõvem ja tihedam kui kõik teised väärismetallid ja teda peetakse kullast väärtuslikumaks. Plaatina kasutatakse sageli kõige väärtuslikemate vääriskivdega kuna ta hoiab kive kõige kindlamalt ja tema loomulik värv annab teemantitele ja teistele vääriskividele vajaliku sära.

USAs märgitakse plaatiumit tavaliselt kas PT või PLAT. Euroopas kasutatakse 950 or PT950 märgistust.

Plaatiumi grupi metallidest (PGM):

Pallaadium (Pd)

Suhteliselt haruldane ja pehme, hõbedaselt valge metall. Kui kasutatakse juveelitööstuses, segatase pallaadiumi kullaga, et saada valget kulda.

Roodium (Rh)

On brilliantsetl hõbedane valge metall, mida kasutatakse tavaliselt plaatiumi ja valge kulla katmiseks, aga ka teiste mitteväärismetallide katmiseks. Roodium on tugev kattemetall.

Ruteenium (Ru)

On hallikas-valge metall, kaua vastupidav ja kasutatakse peamiselt juveeli -ja portselanitööstustes jt.

Iridium (Ir)

On valge, pude ja ülimalt kõva metall. Segu,mis koosneb 10% iriidiumist ja 90% plaatiumist, on palju tugevam, kui puhas plaatium. Segusid, mis sisaldavad suures koguses iriidumi, kasutatakse peamiselt tavaliste tööriistade, kirurgiliste instrumentide ja pastapliiatsite otste valmistamiseks.

Osmium (Os)

On sinakas-valge rabe metall. Osmiumi ja plaatiumi segu kasutatakse standartsetes kaaludes ja mõõtmistes.

Vääriskivid:

1. TEEMANT

Teemantit peetakse vääriskivide kuningaks. Enamasti on teemant värvitu või kollakas kivi, kuid mõnikord võib olla ka punakas, pruun, roheline, sinine või must. Teemant on teadaolevatest kalliskividest kõige tugevam kivi. Oma vastupidavuse tõttu on teemant muutunud kustumatu armastuse sümboliks.

Tavaline tuli teemantit ei kahjusta ja seetõttu peeti antiikajal teda „võlujõuga kiviks, mis tules ei põle“. Vanade uskumuste kohaselt aitas teemant saavutada vaimset ekstaasi ja kaitses nõiduse eest, ravis vaimuhaigusi, võttis ära luupainajaid, aitas vaenlasi võita ja metsloomi kodustada. Arvati, et teemandi sädelev valgus suudab ravida kõiki haigusi.

Teemandi ületamatu valguse murdmise ja hajutamise võime on muutnud ta vaimse jõu sümboliks, mis sümboliseerib moraalset jõudu ja annab julguse elada oma sisemiste veendumuste kohaselt. Teemant suurendab oma kandja ausameelsust ja annab jõudu vaimsete eesmärkide saavutamiseks. Tema poolt vahendatav energia puhastab tahet ja suurendab eelistust ning õpetab austama kõike elavat. Teemant jagab ümbruskonnale heldelt oma sära ning väljendab ka helduse sügavamat mõtet. Ta paneb meid suhtuma teistesse just nii, nagu me tahaksime, et teised meisse suhtuksid.

2. SMARAGD

Smaragd on berüllirühma hinnalisim kivi. Smaragd võib olla läbipaistev või läbipaistmatu, säravroheline või smaragdroheline. Smaragdi tumerohelise värvi põhjustab kroom. Kivile on tüüpilised mineraalisuletised, mille põhjal asjatundjad on võimelised kindlaks tegema kivi päritolumaa.

Keskajal arvati, et smaragd parandavat mälu ja mõistust ning sellega raviti nii malaariat, langetõbe kui ka silmahaigusi. See kaitses kiusatuste eest ning truudusetus muutis kivi kahvatuks. Smaragd andis omanikule ilukõnevõime ja nooruslikkuse ning kaitses teekäijaid.

Smaragd on rohelistest kividest kõige tugevam ning ta juhib meie kehasse tervendavat ja elustavat energiat. Ta laeb eeterkeha ja seejärel tungib kõigisse energiakehadesse , tasakaalustades ning harmoniseerides omakorda aura energiatasemeid. Smaragd kingib kandjale loovust, organiseerimisvõimet ja vestlusoskust. See muudab mõtlemise selgeks ning parandab nägemist. Smaragd puhastab aura negatiivsest energiast ning avardab vaimseid võimeid. Ta on ühenduses südame, aju ning kopsudega, tasakaalustades nende elundite häireid ja parandades mälu ning keskendumisvõimet. Kivi teravdab intuitsiooni, ühendades südame ja tarkuse ning aitab mõista ja austada rikkusi, mida me oma südames kanname.

3. SAFIIR

Safiir kuulub korundide hulka. Safiir võib olla läbipaistev või läbipaistmatu. Värvidest on esindatud sinise erivarjundid, ka roheline, kollane, oranž, helepunane, violetne ja värvitu. Sinise safiiri värvus pärineb raualt ja titaanilt.

Sinine safiir andis kandjale vaimseid omadusi, prohvetlikke ja selgeltnägija võimeid. Eriti hinnatud oli tähtsafiir, kuna sel oli seos saatuse jõududega ja see kaitses omanikku. Sinine safiir oli joogide, pühakute, printside ja ravitsejate kivi. See kinkis võime uskuda ning ülendas hinge jumaliku poole, väljendas universaalset meelt ja sümboliseeris usku, lootust ning õnne. Budistliku tarkuse kohaselt loob safiir üksmeelt, äratab palvetamissoovi ning avab hinge salajased uksed. Keskajal kaitsnud safiir ka rõugete ning mürkide eest ja parandanud nägemist.

Sinine safiir on läbi aastatuhandete säilitanud oma kõrge võnketaseme ning vaimsed omadused. See puhastab meelt ja avab südame usutunnetele. Kivi sümboliseerib ääretust ja müstilist mõistvat hinge, kes pühendub inimkonna teenimisele. Safiir kaotab meelest kõik segava, vähendab üliaktiivsust ja leevendab stressi. See kannab sinist kiirt, mis ravib ja viib meele tasakaalu, selgendab mõtlemist ning õpetab, et hingel on võimalik valida ise oma teadvuse sisu ja õppida valitsema oma mõtteid. Kivi suurendab andumuslikkust ja aitab saada ühendust inglite tasandiga. See lubab müstikul näha Jumalat inimeses ja inimest Jumalas.

4. RUBIIN

Rubiin on punane korund, aga samuti võib olla ka lilla ja violetse varjundiga. Tumepunane korund ehk rubiin on saanud oma värvi kroomilt. Korundid on teemantide järel kõige kõvemad vääriskivid. Kõige kallihinnalisemaks peetakse sinakalt helklevat „tuvi vere värvi“ kivi.

Tumepunane korund on armastuse ning julguse kivi. Indias kutsuti rubiini kivide valitsejaks. Rubiin andis kuningatele jõudu ja julgust ning kaitses vaenlase salasepitsuste ja mürkide eest. Rubiin nii nagu granaatki, valgustanud pimedas. Rubiin hõõgub (fluoriseerib) karmiinpunaselt nii röntgeni- kui ka ultraviolettkiirguses.

Punane rubiin tugevdab meelteüleseid võimeid ning soodustab unenägude nägemist, kaotab hirmu, annab tahtejõudu ja äratab unelusest. Rubiini energia on tugev ning aktiveeriv. Väidetavasti ta valgustavat aurat ning puhastavat meele pimedusest. Rubiin tugevdab südant ning aitab elujõul muunduda loovuseks. Kivi soosib ka abieluõnne, kuna toob kaasa hellust, lisab armastuse väge ning õilistab kirge. Rubiin aitab armastada omakasupüüdmatult ning arvestada kaaslase vajadusi, õpetades meid täielikult mõistma oma tundekeha. Rubiin sümboliseerib truudust, puhastumist ja tunnete muundumist.

Sidebar